UYARI

UYARI
Türk Ceza Kanununun 226. maddesi uyarınca 18 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri Yasaktır. 18 yaşından küçük iseniz derhal siteyi terkedin 18 yaşından küçük olan kişilerin bu siteye girmesini önlemek için, internet ortamında veya bilgisayar satış mağazalarında satışı gerçekleşen “AİLE KORUMA PROGRAMI” satın alabilir ve bilgisayarınıza bu programı kurarak, sitemize girişi engelleyebilirsiniz.

7 Ocak 2015 Çarşamba

Topuklu ayakkabılar hakkında bilmediklerimizTopuklu ayakkabılar hakkında bilmediklerimiz

Günümüzde topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçilmez eşyaları arasındadır. Gelişen modanın etkisi her geçen gün daha farklı model ve renk seçeneği ile topuklu ayakkabılar yıllardır popülerliğini korumaktadır. Yürüme esnasında ayak ve ayak bileğine kişinin vücut ağırlığının 5 katı yük binmektedir. Ayak bu ağırlığı 5 farklı noktadan yere aktarır. Topuklu ayakkabılar normal yürüme fizyolojisini bozarak bu yükün büyük kısmının ayak önünde toplanmasına neden olur. Uzun süre bu şekilde topuklu ayakkabı giymek kişide birçok rahatsızlığa neden olabilir.
Bozulan yük dengesine bağlı olarak ayaklarda halk arasında kemik çıkması denilen halluks valgus rahatsızlığı gelişebilir. Genetik temeli de olan bu rahatsızlık kişide ayak 1. parmağında ağrı, yürüme güçlüğü ve ayak 1.parmağının dışa doğru dönmesiyle karakterizedir(şekilde görüldüğü gibi). Öncelikle çeşitli ortezler, egzersizler ile tedavi denenir ancak başarılı olunamayan durumlarda cerrahi tedavi gerekebilmektedir. Özellikle ayağın öne doğru kayması ile ayağın ayakkabıya sürten bölümlerinde nasır gelişebilir. Bu nasırlar daha çok ayağın tarak kısmının kenarlarında ve ayak parmaklarının üst bölümünde gelişebilmektedir. Ayak parmaklarının sıkışmasına bağlı olarak parmak sinirlerinde zedelenme ve nöroma denilen ayak parmaklarında hissizlik, ağrı ve iğnelenme karakterize rahatsızlıklar oluşabilir. Başparmağın alt kısmında bulunan sesamoid adı verilen küçük kemikçiklerde ödem, küçük kırıklar ve buna bağlı ayak önünde ağrı meydana gelebilir.
Topuklu ayakkabılar yürüme mekaniğini bozarak diz çevresi ve belde de rahatsızlıklara sebep olabilir. Yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi ayak bileği etrafındaki bağlarda zedelenme, burkulma sonrasında bu bağlarda kopma ve hatta ayak bileğinde kırıklara neden olabilir.
Hastalarımıza yüksek topuklu ve sıkı ayakkabılardan mecbur kaldıkları durumlar dışında uzak durmalarını tavsiye etmemize rağmen hastalarımız acı duysalar bile topuklu ayakkabı sevdalarından vazgeçmemektedirler. Topuklu ve sıkı ayakkabılara bağlı gelişebilecek bu rahatsızlıklardan kaçınmak için bu ayakkabıların uzun süre giyilmemesi gerekir. Ayakkabı alırken ayağın rahat ettiği, topuk kısmının5 cmden yüksek olmayan veya platform tabanlı dengeli ayakkabılar tercih edilmeli. Hastalarımıza uzun süre topuklu ayakkabı giyilmesi gereken durumlarda ayakkabıların ara ara çıkartıp ayakların dinlendirilmesini ve uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılmasını tavsiye etmekteyiz.
Topuklu ayakkabılar gösterişli ve modaya uygun görünebilirler ancak sırf daha havalı olmak adına acı çekmemek gerekir. Topuklu ve sıkı ayakkabılar sebep olabileceği problemler nedeniyle dikkatli kullanılmalı ve bizi bir ömür boyu taşıyacak olan ayaklarımıza iyi bakmalıyız.
Kaynak:
http://www.doktorsitesi.com/makale/topuklu-ayakkabilar-hakkinda-bilmediklerimiz
***************************************
Topuklu ayakkabı giyenler dikkat!
Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, "Kadınlara estetik bir görünüm kazandıran topuklu ayakkabılar ise bilinçsiz ve uzun süreli kullanımlarda ayak bileğinde incinme, bacak, diz ve bel Ağrılarının yanında, aynı zamanda “balerin hastalığı” nedeni. Çünkü çok yüksek topuklu bir ayakkabı ile kişinin parmaklarının ucunda yükselerek uzun vakitler geçirmesi, ayağın arka kısmında sıkışmalara yol açıyor. Bunun için topuklu ayakkabının da daha sağlıklı olanını seçmek gerekli" dedi.
17.12.2014 Çarşamba 10:02
Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:
"Günümüz koşullarında özellikle iş yaşamındaki kadınların tercih ettiği topuklu ayakkabılar, estetik görünümün altında ayak ve vücut sağlığına zarar vermektedir. Ayak bileği incinmeleri, bacak, diz ve bel ağrılarına yol açmaktadır. Yüksek topuklu ayakkabı, yaşamın vazgeçilmez bir parçası olduğuna göre, ayakkabının seçiminde ayaklara en az zararı verecek olanın tercih edilmesi gerekir. Her adımda vücut ağırlığının yaklaşık %50’si ayağın ön tarafına, %50’si de topuğa yüklenir. Ayakkabının topuğu ne kadar yüksek olursa ayağın önündeki yük de buna bağlı olarak artar.
Topuk yüksekliği 5 cm’den fazlaysa dikkat!
5 cm yüksekliğindeki topukta normal yürüyüş bozulur. 7.5 cm’lik topuk yüksekliği ayaktaki yük ve basınç miktarını 7 kat artırır. Normal günlük aktivitelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler, gün içinde 6 km’den fazladan yürüyüş yapmış kadar ayaklarına ilave yük bindirir. Yüksek topuklu ayakkabı, ayaktaki ağrı ve şekil bozukluklarının yanı sıra diz ve bele de zarar verir. Denge çabuk bozulduğu için ayakta burkulma riski artar ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere yol açar. İlave olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalması, bacak ön ve yan bağlar ile kasların gerilmesi ve zorlanmasına neden olur.
Topuklu ayakkabının da uygun olanı seçilmeli
Topuklu ayakkabı seçilirken topuk yüksekliğinin 3 santimetreye kadar olması ayakta herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Ancak 5 santimetreden fazla topuk yüksekliğine sahip olan ayakkabıların eğer ön kısım yükseltilmemiş olanları tercih edildiğinde, ayak bileğinin arka kısmının sıkışması ile ortaya çıkan “balerin hastalığı” oluşma riski artar. Bunun yanında denge problemleri de ortaya çıkacağından yürürken ayak bileğinin burkulması hatta kırılması bile söz konusu olabilir. Bu nedenle yüksek topuklu ayakkabı giyerken rampa miktarının azaltılması için ön kısmı yükseltilmiş yani platformlu olanları tercih edilmelidir. Bu, topuk yükseltisini dengeleyerek balerin hastalığı başta olmak üzere ayak bileğinde ortaya çıkabilecek sorunları da azaltacaktır.
Kaynak:
http://www.cnnturk.com/haber/saglik/topuklu-ayakkabi-giyenler-dikkat

*************************************


*************************************


*************************************


*************************************


*************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder